چند نکته برای مترجم شفاهی شدن

برای اینکه مترجم شفاهی خوبی شوید جدای از تسلط کافی بر دو زبان برای ترجمه شفاهی (پیاپی، همزمان، همراه) باید موارد دیگری را نیز مد نظر داشته باشید. در این پست به چند نکته اشاره می‌کنیم.

ترجمه شفاهی تنها ایجاد ارتباط بین دو زبان نیست. یک مترجم شفاهی نه تنها باید درک درستی از زبان داشته باشد بلکه مهارت‌های خوبی در فن بیان، سخنرانی در برابر جمع و هوش بالا برای انتقال اصطلاحات، جملات عامیانه و تمام مسائل بالقوه مرتبط با موضوع مورد بحث داشته باشد. علاوه‌بر‌این نمی‌توان کاملا مطمئن بود که در یک جلسه ترجمه شفاهی چه چیزهایی به زبان خواهد آمد. ممکن است در جلسه‌ای که موضوع آن پزشکی است مجبور شوید چند دقیقه‌ای بحثی دینی یا فرهنگی را ترجمه کنید.

همیشه محتوای فراهم شده را مطالعه کنید. در اکثر موارد محتوای مورد بحث در جلسه به شما داده می‌شود. حتما این مطالب را با دقت مطالعه کرده و اطلاعات کافی به دست بیاورید. همچنین ترتیب مطرح شدن مباحث را هم جویا شوید.

در مورد موضوع بحث تحقیق کنید. هر زمان که می‌خواهید در جلسه‌ای به عنوان مترجم شفاهی (پیاپی یا همزمان) حضور یابید، به خصوص اگر آشنایی قبلی با موضوع ندارید، تنها به محتوای فراهم شده برای‌تان تکیه نکنید. خودتان دست به کار شده و تا جایی که می‌توانید به تحقیق و کسب اطلاعات در زمینه مورد نظر بپردازید. هرچه اطلاعات شما بیشتر باشد بهتر و راحت‌تر می‌توانید ترجمه شفاهی را انجام داده و کمتر از مطالب و محتوای اصلی دور شوید.

موضوعات مرتبط را بررسی کنید. بعضی مواقع بحث طرفین از موضوع و مطلب اصلی دور می‌شود. به عنوان یک مترجم شفاهی باید توانایی برقراری ارتباط با هر موضوعی را داشته باشید. منظور این نیست که باید همه چیز را بدانید بلکه اطلاعات کامل و جامعی داشته باشید تا در زمان ترجمه شفاهی به مشکلی برنخورید.

از رویدادهای روز مطلع باشید. در سخنرانی‌ها اغلب پیش می‌اید که به رویدادهای جهانی اشاره‌هایی شود. از اینرو کسب اطلاعات در مورد رویدادهای جهانی و دنبال کردن اخبار روز برای‌تان مفید خواهد بود. مترجم شفاهی بودن به این معناست که پیوسته در حال یادگیری باشید. مترجم شفاهی باید از اطلاعات جدید مربوط به موضوعی که قرار است ترجمه کند اطلاع داشته باشد. کسب اطلاعات در مورد انواع رویدادها باعث می‌شود یک شهروند جهانی مطلع هم باشید.

2 دیدگاه در “چند نکته برای مترجم شفاهی شدن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *